Türkçe

1988 Isviçre doğumlu Valentin Conus saksafon çalışmalarına dokuz yaşında Christophe Grau ile başladı. İlk sertifikasını Elie Fumeaux’nun sınıfında tamamladı.

Conus Lozan Konservatuarında (HEMU) saksafon sanatçısı Pierre-Stéphane Meugé’nin sınıfına kabul edildi. Bu sınıfta “Klasik Performans ve Müzik Pedagojisi” üzerine lisans ve master eğitimini tamamladı. Daha sonra bu okulun caz bölümünde Robert Bonisolo ile caz masterını bitirdi.

Eğitim süresi boyunca Marcus Weiss, Rico Gubler , Lars Mlekusch gibi önemli isimlerle çalışma şansını buldu. 2010 yılı yazında ünlü Darmstadt “Internationale Ferienkurse für Neue Musik” yaz okuluna katıldı.

Aldığı Caz ve Klasik eğitimi sayesinde çok yönlülüğü ve renkliliği ile dikkat çeken saksafon sanatçısı Conus birçok iyi müzisyenin grubunu paylaştığı biri haline gelmiştir. Beraber müzik yaptığı sanatçılar arasında Nguyên Lê, Mathieu Michel, Jean-Claude Risset, Amine & Hamza, Baiju Bhatt, Patrick Perrier, Lauma Skride, Deniz Toygür bulunmaktadır. Fransa’da Shai Maestro Trio’nun yer aldığı konserin ilk yarısınını kendi grubu “Valentin Conus 5tet” seslendirmiştir.

Sanatçı 2010 yılında Italya’nın Verona kentinde düzenlenen “Uluslararası Müzik Turnuvası”nda ikincilik ödülünü kazanmıştır.

Verbier Festival Orkestrası, Musikkollegium Winterthur Orkestrası ve Sinfonietta de Lausanne gibi topluluklarda yer almıştır. Sanatçı birçok orkestrayla solist olarak çalmaktadır (Yaşar Oda Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası, Antalya Senfoni, Başkent Oda Orkestrası…).

2014 – 2017 yılları arasında Yaşar Üniversitesi Caz Bölümünde kadrolu öğretim görevlilisi olarak çalışmıştır.

Montreux Jazz Festivali, Jazz à Vienne, Cully Jazz Festivali gibi birçok ünlü festivalde konserler vermiş olan Conus İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, Hindistan, Rusya, Güney Kore, Fas, Tunus vb. birçok ülkede konser kariyerini aktif olarak sürdürmektedir.