Türkçe

1988 Isviçre doğumlu Valentin Conus saksafon çalışmalarına dokuz yaşında Christophe Grau ile başladı. İlk sertifikasını Elie Fumeaux’nun sınıfında tamamladı.

Conus Lozan Konservatuarında (HEMU) saksafon sanatçısı Pierre-Stéphane Meugé’nin sınıfına kabul edildi. Bu sınıfta “Klasik Performans ve Müzik Pedagojisi” üzerine lisans ve master eğitimini tamamladı. Daha sonra bu okulun caz bölümünde Robert Bonisolo ile caz masterını bitirdi.

Eğitim süresi boyunca Marcus Weiss, Rico Gubler , Lars Mlekusch gibi önemli isimlerle çalışma şansını buldu. 2010 yılı yazında ünlü Darmstadt “Internationale Ferienkurse für Neue Musik” yaz okuluna katıldı.

Beraber müzik yaptığı sanatçılar arasında Nguyên Lê, Mathieu Michel, Jean-Claude Risset, Amine & Hamza, Baiju Bhatt, Patrick Perrier, Lauma Skride, Deniz Toygür, bulunmaktadır.

Sanatçı 2010 yılında Italya’nın Verona kentinde düzenlenen “Uluslararası Müzik Turnuvası”nda ikincilik ödülünü kazanmıştır.

Verbier Festival Orkestrası ve Musikkollegium Winterthur Orkestrası gibi topluluklarda yer almış olan Conus Yaşar Oda Orkestrası solist olarak Glazunov saksafon konçertosu seslendirmiştir. Aynı zamanda İstanbul’da Zorlu Center’da yapılmış olan “Hugh Jackmann Show” da sahne almıştır.

Montreux Jazz Festivali, Jazz à Vienne, Cully Jazz Festivali St. Prex Classics, Sion Musique Festival, Festival des 5 continents, Jerash Festival For Culture & Arts (Ürdün), Fethiye Klasik Müzik Festivali, Musica delle Tradizioni, Vicenza (IT) gibi ünlü festivallerde daha önce konserler vermiş olan Conus konser kariyerini aktif olarak sürdürmektedir.

2014 – 2017 İzmir’e taşınan sanatçı Yaşar Üniversitesi Caz Bölümü Saksafon ve Caz Ensemble öğretim görevlilisi olarak çalışmıştır.

Advertisements